Najczęściej zadawane pytania/niezbędne informacje na start.

Czym jest pożyczka Unijna?

Pożyczki unijne to specjalne formy wsparcia finansowego dla przedsiębiorstw, które są przyznawane z funduszy europejskich. Mają one charakter zwrotnej pomocy, a więc pożyczone w ich ramach środki należy spłacić w podobny sposób jak kredyt.  Główną zaletą pożyczek unijnych są preferencyjne warunki ich udzielania, ponieważ zwykle mają one niższe oprocentowanie niż kredyty oferowane w bankach. W wielu przypadkach ich spłatę można także odroczyć o wiele miesięcy, a potem rozłożyć na bardzo długi czas. Dodatkowo bardzo często zdarzają się sytuacje, że pożyczkę taką mogą uzyskać przedsiębiorcy typu start - u lub tacy, którzy z różnych względów nie byli w stanie otrzymać finansowania w banku.  Ciekawostką jak i dodatkowym plusem tych projektów jest fakt, że środki ze spłaty pożyczek powracają na rynek gdzie wspierani są kolejni przedsiębiorcy.

Dla kogo przeznaczone są pożyczki Unijne?

Większość pożyczek unijnych skierowana jest do sektora MŚP (Mikro, małych i średnich przedsiębiorstw). Oznacza to więc, że najczęściej pożyczki są skierowane do osób lub instytucji już prowadzących działalność gospodarczą. Jednakże istnieją od tej reguły wyjątki takie jak np. pożyczki unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej, w których to można dopiero zaplanować otwarcie swojej własnej firmy. W takich sytuacjach nie trzeba mieć jeszcze otwartej działalności.

Co można sfinansować z pożyczki Unijnej

Pożyczki Unijne dzielą się na cztery grupy:
  • Pożyczki inwestycyjne - jak sama nazwa wskazuje w ich ramach można wykonać różnego rodzaje inwestycje, które będą sprzyjały rozwijaniu się danego przedsiębiorstwa na rynku jak i poprawie jego pozycji konkurencyjnej. Najczęściej finansowanymi inwestycjami są: budowa lub modernizacja obiektów, zakup maszyn i urządzeń, zakup nieruchomości (należy zaznaczyć, że musi to być nieruchomość użytkowa/usługowa, w ramach funduszy unijnych nie sfinansujemy nieruchomości o przeznaczeniu mieszkalnym), inwestycje tzw. ekologiczne np. zakup samochodu elektrycznego, fotowoltaika, ocieplenie budynku
  • Pożyczki obrotowe - w ich ramach można sfinansować działalność bieżącą firmy. m.in zakupić materiały, surowce, towary, pozyskać środki na wypłatę pensji.
  • Pożyczki pomocowe - są przeznaczone dla przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji z powodu wystąpienia COVID19 lub tez sytuacji związanej z wojną na Ukrainie. Najczęściej można sfinansować w ich ramach wydatki bieżące np.  zakupić materiały, surowce, towary, pozyskać środki na wypłatę pensji, zapłatę podatków. Ich plusem jest fakt, że bardzo często są przyznawane firmom, w których aktualna sytuacja nie pozwoliłaby na pozyskanie jakiegokolwiek innego finansowania.
  • Pożyczki na rozpoczęcie działalności - są to pożyczki w ramach, których przedsiębiorca dostaje środki przeznaczone na rozruch swojego biznesu.

Jakie dokumenty należy przygotować?

Podstawowymi dokumentami/informacjami, które będą niezbędne do analizy są:
  • Wyniki finansowe firmy za okres minimum 2 lat lub krócej jeżeli wnioskującym podmiotem będzie star up (w zależności od rodzaju podmiotu KPIR, Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, RZIS i bilans)
  • Jeżeli danego podmiotu to dotyczy - tabele amortyzacyjne i ewidencja śr. trwałych
  • Zarys przedmiotu inwestycji/przeznaczenia pożyczki oraz określenie kwoty o jaką firma chciałaby się ubiegać
  • Informacja o kredytach i innych zobowiązanych. Może istnieć na żądanie danej instytucji konieczność dostarczenia umów i harmonogramów. 
  • Weryfikacja odnośnie braku wpisów do baz BIG i KRD. Przedsiębiorca ubiegający się o wsparcie nie może mieć żadnych wpisów w bazach BIG lub KRD
  • Zaświadczenia o niezaleganiu w ZUS lub US. Dostarcza się je na końcowym etapie ubiegania się o pożyczkę - na moment weryfikacji wystarczy informacja o braku zobowiązań lub o układzie ratalnym jeżeli występuje.
  • Jeżeli przedsiębiorstwo planuje inwestycję związaną z pracami budowlanymi dobrze jest już mieć przygotowany kosztorys inwestorski oraz zweryfikować czy dana inwestycja będzie wymagała pozwolenia na budowę.

Zabezpieczenie pożyczki

Pożyczki unijne są instrumentem, które wymagają zabezpieczenia. Podstawowymi formami zabezpieczenia są:
  • weksel in blanco  wraz z deklaracją wekslową - obligatoryjnie wymagany zawsze
  • Poręcznie osób fizycznych
  • Zastaw na zbywalnych środkach trwałych np. samochód
  • Hipoteka 
Zabezpieczanie i jego wartość zawsze jest przedmiotem negocjacji i zależne jest od kwoty o jaką przedsiębiorca chciałby się ubiegać